Flere tilfeller av hærverk og forstyrrelser
Kommunen har gjennom lengre tid opplevd hærverk på flere av sine anlegg, inkludert sanitæranlegget ved bobilplassen. Hendelser de siste ukene har medført at gjester har valgt å avbryte oppholdet og reist fra byen. Dette gjelder også faste gjester som nå uttrykker usikkerhet rundt om de vil komme tilbake.
– Dette er ikke uskyldig moro. Det gir byen et dårlig rykte. Vi har anmeldt hærverk flere ganger og samarbeidet med politiet over tid. Vi har nå installert overvåkingsutstyr ved flere anlegg og vurderer ulike former for tilgangskontroll til offentlige serviceanlegg, sier kommunen.
Kommunen understreker at serviceanlegget ikke er et oppholdsrom, og at strengere tilgangskontroll vil innebære at kun betalende bobilgjester kan benytte sanitærtilbudet.
Politiet: – Forebygging og tilstedeværelse er viktig
Politiet bekrefter mottak av flere anmeldelser knyttet til hærverk, fyrverkeri og uønsket adferd.
– Forebygging er en viktig del av politiets arbeid. Patruljering og synlighet skaper trygghet for både innbyggere og gjester. Vi følger opp anmeldelsene med samtaler og etterforskning av de aktuelle forholdene, sier politiet.
Politiet peker særlig på bruk av fyrverkeri som en utfordring, noe som skaper uro for både mennesker og dyr. De retter en klar oppfordring til foresatte:
– Ta en prat med ungdommene. Sjekk sekker, klær og lukt. Følg med – og følg opp.
Ungdom under 18 år står bak flere av hendelsene
Politiet opplyser at informasjonen de har mottatt tyder på at det hovedsakelig er ungdom under 18 år som står bak de registrerte forholdene.
– De fleste ungdommer i Flekkefjord oppfører seg bra. Men noen få tøyer grensene og begår handlinger som er straffbare. Dette kan føre til politianmeldelser, påtaleunnlatelse, konfliktråd, bøter og erstatningskrav, sier politiet.
Kommunen viser i tillegg til at ytterligere spørsmål om ungdomsmiljø og forebyggingsarbeid i skolene bør rettes til kommunalsjef for oppvekst.
Betydningen av bobilcampen for lokalt næringsliv
Flekkefjord har tilrettelagt for bobilcamping for å styrke næringslivet i sentrum. Ifølge NHO legger bobilgjester igjen mellom 2000 og 2500 kroner i døgnet i lokalt forbruk – i tillegg til betaling for overnatting.
Med over 20 000 gjester i året har bobilcampen stor betydning for butikker, restauranter og øvrige tilbud i byen. God trivsel og trygghet på området er derfor viktig for hele lokalsamfunnet.
Dialog med bobilturister
Kommunen mottar jevnlig henvendelser fra gjester – både via e post og telefon – og forsøker å følge opp alle så raskt som mulig. Politiet har dialog med bobilgjester når de er ute på patrulje og følger ellers opp henvendelser så langt ressursene tillater.
Videre tiltak
Kommunen har også registrert andre tilfeller av hærverk på tvers av byen, og ett anlegg er midlertidig stengt som følge av skader.
– Slike hendelser koster mye og gir besøkende et dårlig inntrykk. Vi jobber fortløpende med tiltak og samarbeider tett med politiet for å ivareta tryggheten for både gjester og innbyggere, sier kommunen.