Lovgrunnlag
Opplæringsloven § 2-4 omtaler utsatt og tidlig skolestart.
«Kommunen skal la eit barn byrje på skolen det året barnet fyller sju år, dersom foreldra søkjer om det eller samtykkjer og det etter ei sakkunnig vurdering er tvil om at barnet er komme langt nok i utviklinga si til at det bør byrje på skolen det året barnet fyller seks år.
Kommunen kan la eit barn byrje på skolen det året barnet fyller fem år, dersom foreldra søkjer om det eller samtykkjer og ei sakkunnig vurdering viser at det er forsvarleg.»
Ifølge Opplæringsloven §11-1 skal opplæringen være tilpasset barnets evner og forutsetninger, og legge grunnlag for faglig og sosial utvikling og mestring.
Prinsippet om tilpasset opplæring, ut fra den enkeltes evner og forutsetninger er grunnleggende i Flekkefjordskolen. Fordi skolen skal være tilpasset alle barn og kan tilby individuelt tilrettelagt opplæring til barn som trenger større grad av tilpasning, vil skolen for de fleste være det anbefalte tilbudet for seksåringen. Den enkelte skole skal se til at alle barn får en så god skolestart som mulig.
Utsatt skolestart
Utsatt skolestart innebærer at barnet starter på skolen det året det fyller sju år. Vanlige momenter å vurdere er barnets modenhetsnivå, barnets kognitive og språklige nivå, og barnets sosial tilpasning, ev. andre særlig forhold som kan innvirkning på barnets utvikling.
Vurderingen skal også beskrive barnehagetilbudet ved utsatt skolestart, sammenlignet med et tilpasset opplæringstilbud i skolen. Momenter som gruppestørrelse, aldersfordeling, oppholdstid, organisering av tilbudene skal beskrives.
Barn det kan være aktuelt å vurdere søknad om utsatt skolestart for:
- Barn som med ett år ekstra i barnehagen vurderes å kunne klare seg uten individuelt tilrettelagt opplæring ved skolestart.
- Barn som er født seint på året (november/desember)
Tospråklighet i seg selv er ingen grunn til utsatt skolestart. Det samme gjelder barn med varig nedsatt funksjonsevne og barn med store lærevansker. Disse barna bør inn i skolen det året de fyller seks år og få et tilrettelagt opplæringstilbud der.
Tidlig skolestart
Tidlig skolestart innebærer at barnet begynner på skolen det året det fyller fem år.
Vanlige momenter å vurdere ved tidlig skolestart er sosial modning, språklig og kognitiv utvikling, modning i forhold til skolestart. Barnet må være minst på nivå med gjennomsnittet for barn som er ett år eldre. Det er få som oppfyller disse kriteriene.
Rutiner og saksgang
- Alle barn skal skrives inn på skolen det året de fyller 6 år, også i de tilfellene det er søkt om utsatt skolestart.
- Foreldre som vurderer utsatt/tidlig skolestart for deres barn, tar dette opp med pedagogisk personale i barnehagen og PPT.
- Dersom foreldre ønsker å søke om utsatt/tidlig skolestart, sendes begrunnet søknad Oppvekst og kultur i Flekkefjord kommune. Søknaden og behov for mer dokumentasjon vurderes i den enkelte sak. Dersom andre instanser har kontakt med barnet, kan det være aktuelt å ta kontakt med disse.
- Det er viktig at spørsmål om utsatt/tidlig skolestart er avklart tidlig, og helst før innskrivings-prosessen til første klasse starter. Søknad om utsatt/tidlig skolestart må derfor være Oppvekst og kultur i hende innen 20. desember.
- Oppvekst og kultur sender saken over til PPT med anmodning om utarbeiding av en sakkyndig vurdering. Foreldre må gi sitt samtykke til dette. Frist 15. januar.
- PPT gjennomfører en utredning og utarbeider en sakkyndig vurdering, der barnet enten anbefales eller ikke anbefales utsatt/tidlig skolestart. Den sakkyndige vurderingen sendes foresatte med kopi til oppvekst og kultur innen 10.februar.
- Oppvekst fatter vedtak i saken innen 20. februar.
Klagerett
Beslutningen om utsatt/tidlig skolestart er et enkeltvedtak etter forvaltningsloven og kan påklages. Klagen må være postlagt innen 3 uker fra den dato vedtaket mottas. Klagen sendes Oppvekst og Kultur, som videresender til Statsforvalter i Agder som er endelig klageinstans.